poniedziałek, 9 lutego 2009

Likwidacja spółki z o.o.

Na zgłoszenie likwidacji spółki do sądu rejestrowego likwidatorzy mają siedem dni od chwili zaistnienia przyczyny rozwiązania spółki. Likwidatorzy powinni podpisać wniosek zgodnie z obowiązującymi ich zasadami reprezentacji.
Na urzędowym formularzu KRS-Z61 dokonuje się zgłoszenia otwarcia likwidacji sp. z o.o. Wówczas należy również wskazać likwidatorów spółki oraz jej sposób reprezentacji. Do formularza wymagane jest dołączenie prawomocnego orzeczenia będącego podstawą likwidacji spółki, dowodu uiszczenia opłaty
sądowej (400 zł) i opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (250 zł). Należy także dołączyć wzory podpisów likwidatorów złożone w sądzie. Zazwyczaj uchwała o rozwiązaniu spółki z o.o. podejmowana jest większością 2/3 głosów.

Jeżeli bilans spółki wykazuje, że strata jest większa niż połowa kapitału zakładowego oraz suma kapitału zapasowego i rezerwowego, zgromadzenie wspólników może zdecydować o jej rozwiązaniu, jeżeli uzna, że spółka nie jest w stanie przynieść zysków w pewnym okresie.

Zaskarżenie przez jednego ze wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki nie powoduje unieważnienia całej procedury. Dopóki sąd nie wyda prawomocnego orzeczenia, likwidacja odbywa się na ogólnych warunkach.

Przepisy nie regulują dokładnie kwestii terminu sporządzenia bilansu otwarcia likwidacji, ale przyjmuje się, że powinien być on sporządzony bezzwłocznie. Następnym krokiem po sporządzeniu bilansu jest jego podpisanie przez likwidatorów i przedstawienie do zatwierdzenia zgromadzeniu wspólników. Bilans roczny nie może zastąpić bilansu likwidacyjnego.

Wspólnicy mogą podzielić między siebie majątek likwidowanej spółki po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwania wierzycieli. Podział może być jednak dokonany jedynie po zaspokojeniu roszczeń wierzycieli.

Jako jedną z ostatnich czynności zgromadzenie wspólników zatwierdza sprawozdanie likwidacyjne w przeddzień podziału majątku, który pozostał po zaspokojeniu wierzycieli. Następnie ogłasza to sprawozdanie w siedzibie spółki i zgłasza wniosek do sądu rejestrowego o wykreślenie spółki z o.o. z rejestru.

Likwidatorzy powinni przekazać dokumenty rozwiązanej spółki osobie wskazanej w uchwale zgromadzenia wspólników lub w umowie spółki. Jeżeli osoba taka jest niewyznaczona, wskazuje ją sąd rejestrowy. Podstawę prawną dla rozwiązania spółki z o.o. stanowią art. 270 - 290 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).